zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » נחל ערוגות

מאפייני המסלול
אזור: עין גדי ומדבר יהודה
רמת קושי: בינוני
גיל מומלץ: כיתות כל הגילאים
אורך המסלול: כ- 6 ק"מ
זמן משוער: 3 - 5 שעות
עונות מומלצות: אביב, קיץ, סתיו, חורף
המסלול הוא מסלול מעגלי
המסלול כולל טיפוס בסולמות וחבלים
המסלול כולל הליכה / רחצה במים

דירוג הגולשים
הגולשים העניקו למסלול ציון 3 מתוך 5.

Good info
Hello! efakedb interesting efakedb site! I'm really like it! Very, very efakedb good! (Pharmd737 , Pharmd737 , Pharmd737)


לכל הביקורות
דרג/י את המסלול

שימושי
נחל ערוגות
נחל איתן, לחופו של ים המלח, קניון תלול ומרשים, עשיר בצמחייה סודנית, בעלי חיים ובממצאים ארכיאולוגים הנמצאים לאורכו של הנחל

נ.צ. התחלה וסיום: 72650/48395 זהו מסלול מעגלי.

תחילתו של המסלול ב"בוטקה" של 'רשות שמורות הטבע'. ההליכה במסלול היא באמצעות שילוט (אין סימון שבילים). ההליכה נוחה, על קו גובה אחד פחות או יותר.

שמו של הנחל נובע מן השם הערבי ערג'ה שמשמעו מפותל ויש האומרים שנקרא כך על שם ערוגות הבושם שגודלו באזור. במסלול זה ניתן להסביר על בושם האפרסמון, קיבוץ עין גדי, הנמר, שפנים, יעלים, צמחייה סודאנית, הווצרות מעיין ועוד.

ההליכה אורכת כרבע שעה עד שהשביל נפגש עם המים (ההליכה היא לצד המים ויש מקומות שצריך לדלג מעליהם). בהמשך, מייד אחר המפגש עם המים, יש מספר גרמי מדרגות על שביל עוקף.

בדרך ישנם מספר שרידים ארכיאולוגיים, שקשה להבחין בהם ולשם כך פיקחו עיניים, הממצאים הם בריכת מים עתיקה שמלאה בסחף ואמת מים. השרידים נמצאים לאורך המסלול כולו, בבריכת המים ניתן להבחין עשר דקות לאחר תחילת המסלול.

במסלול נפגוש לפעמים ביעלים ושפנים, בנמלה האורגת ואם יתמזל מזלנו, בשעות אחר הצהריים לא פעם נראו זאבים. במסלול ישנם שיחי סלבדורה פרסית שאהובה מאוד על השפנים (שיח זה מכיל חומר שמחטא את השיניים), עצי שיטה, שיזף, הרבה אשלים ועוד .

המסלול ממשיך עד למפל הנסתר (נ.צ. 72465/48310), בהליכה נוחה ופחות או יותר מישורית. המפל הנסתר הוא מפל גדול ומרשים ומשם החזרה היא באותה הדרך (ישנו רק שביל אחד במסלול, אך יש לשים לב, הוא נתון לשינויים בשל שיטפונות).

לאורך המסלול, שימו לב לשיכוב של המצוקים להבדלים בין הצבעים של הסלעים (ישנה שכבה צבעונית של סלעי חרסית), המסלע השולט הוא הגיר.

זרימת המים בנחל משתנה לאורך השנה, והיא תלויה בשטפונות, כך שלפעמים הבריכות עמוקות יותר ולפעמים פחות. במהלך המסלול ישנם נקודות צל המתאימות למנוחה ולהסבר הדבר תלוי בכיוון השמש (בשעה ביום). באופן כללי ניתן לעצור כמעט לאורך כל המסלול, תבחרו את נקודות העצירה לפי הצל.

דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
  • יש סכנת החלקה - המגע של המים עם הסלע מחליק.
  • יש להישמע לחוקי השמורה. הכניסה לשמורה בתשלום.
  • יש להצטייד בכמות מתאימה של מים למרות שזהו מסלול רטוב.
  • ההליכה במסלול היא לצד המים, כאשר ניתן להיכנס אליהם אם רוצים.
  • יש להצטייד בביגוד מתאים לכניסה למים.
  • רצוי להיעזר לפני במידע ובמפת 'רשות שמורות הטבע' לגבי מצב המסלולים.
  • קליטה לסירוגין של מכשירים סלולריים.
  • ישנם שני חניוני לילה קרובים: חניון חוף עין גדי וחניון נחל ערוגות.
הוראות הגעה למסלול
הוראות הגעה ברכב: מצומת שוקת פונים לכיוון ערד וממשיכים בירידות המפותלות לכיוון ים-המלח עד שמגיעים לכביש 90(הכביש הראשי) בו פונים שמאלה חוצים את המלונות, 'מצדה', קיבוץ עין-גדי. ובצד שמאל ישנו שילוט לכיוון נחל דוד / נחל ערוגות פונים שמאלה בשילוט ושוב שמאלה עוברים שער וממשיכים בכביש עד לסופו- מגיעים לחניון עפר גדול בו יש ספסלים תחת מקום מוצל ושירותים מסודרים.

 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים