zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » נחל צין עליון

מאפייני המסלול
אזור: הנגב
רמת קושי: קל
גיל מומלץ: כיתות ד' - ו'
אורך המסלול: כ- 1.5 ק"מ
זמן משוער: 1 - 1.5 שעות
עונות מומלצות: אביב, חורף
המסלול כולל הליכה / רחצה במים

דירוג הגולשים
המסלול טרם דורג על-ידי הגולשים


( , )


לכל הביקורות
דרג/י את המסלול

שימושי
נחל צין עליון
נחל צין עליון הוא מסלול מקסים וקצרצר. הוא כמעט אינו מטויל, עשיר בשרידים ארכיאולוגיים, ציורי סלע, וגבים מקסימים המתמלאים מים בעונת השיטפונות

במהלך הטיול נרד לתוך הערוץ של נחל צין ונמשיך בו דרומה (למעשה במקביל לכביש 40 אותו תפגשו בסיום ההליכה). המסלול מסומן בסימון של שביל ישראל (לבן - כחול - כתום) ונקודת ההתחלה שלו היא בחניון העליון של עין עבדת, נ.צ. 12725/02590, מפת סימון שבילים 15.

נקודת ההתחלה היא המעקה הלבן אשר תוחם את קצה המפל של עין מעריף. מהמעקה ניתן לצפות למטה על המפל והשמורה הסגורה השופעת צמחייה, מים ובעלי חיים.

משם תתחילו ללכת בתוך הערוץ ולאחר כ- 20 מ' תתקלו במעין עמוד לבן וגבוה. זהו מד שיטפון. מד השיטפון הזה מתפקד היטב ומודד את עוצמת זרימת המים וכמות המים במ"מ שמגיעה למקום. מד זה עוזר להבין את התופעה הייחודית הזו, שמצליחה להפעים ולהדהים כל צופה בה: שיטפונות!!! זהו מקום טוב לעצור ולהסביר לחניכים על תנאי האקלים במדבר, על תופעת השיטפונות בהפעלה חווייתית. (אישית צפיתי במקום בשלושה שיטפונות שונים והחוויה היא מרהיבה, ניתן להגיע לאזור כשיש צפי לשיטפונות - כמובן תוך שיקול דעת, להישאר מעל הערוצים ולחכות לגל הראשון שיגיע…).

כעבור כ- 200 מ' תפגשו בגב מים גדול. במידה והגעתם בחורף-אביב, אחרי שיטפונות יש סיכוי להשתכשכות נעימה: הגבים נמוכים ומקסימים, אפשר להסביר קצת על בלייה של מים, היווצרות גבים וכמובן כל פעילות הפגתית הקשורה במים ובבוץ (השטת סירות נייר קטנות, מלחמת בוץ וכדומה, כיד הדמיון הטובה).

כעבור 100 מ' נוספים כדאי לשים לב שהולכים בגדה המזרחית (לימינכם) עם סימון השבילים, כי בקרוב תראו גוש של סלעים כהים יותר ועליהם ציורי סלע מתקופות קדומות. הסלעים כהים יותר מכיוון שכוסו בפטינה: זהו כיסוי מינרלי שקורה לעיתים בסלעי גיר וגורם להתכהות חלקית או מלאה של הסלעים לגוונים חומים / חומים-אדמדמים. הציורים על גבי הסלעים בוצעו בטכניקה של הקשה של אבן על גבי אבן, וחשפו את הגיר הלבן שנמצא מתחת לפטינה. ניתן לתארך את גיל הציורים באופן יחסי על ידי כך שציורים שהתחילו להתכהות ולהידמות לסביבתם החומה עתיקים יותר מציורים אשר נראים ברורים ובהירים מאוד. ההשערה היא כי ה"ציירים" הינם רועי צאן נוודים למחצה אשר חיו באזור בתקופות הקדומות. נמצאו באזור ממצאים רבים מאוד: חוות חקלאיות, מכלאות בע"ח, בתים, מחסנים וכמובן אחד הממצאים הגדולים ביותר - העיר עבדת אשר ניתן לראות אותה מהמסלול עצמו אם מביטים עוד דרומה. אפשר ורצוי לעצור במקום ולהדריך על תרבויות קדומות באזור, נוודים, ציורי סלע ומשמעותו של הגרפיטי של ימינו. חשוב מאוד לציין שאין להשחית את הציורים ואין לחרוט על סלעים בתוך השמורה - יש להם ערך היסטורי חשוב. ולנו כיום יש אמצעים אחרים להנציח את עצמנו, לתקשר אחד עם השני וליצור אומנות.

מציורי הסלע כדאי מאוד להביט לתוך הערוץ לכיוון דרום מזרח ותגלו מעין מערה קטנה מכוסה חלקית בפיתחה באבנים - זהו מטמיר: אפשר לרדת לתוך הערוץ ולהציץ לתוכו. מטמיר הוא מקום אכסון אשר משתמש בצנירים וכוכים טבעיים שיצרה הבלייה הטבעית ונסגר / נאטם על ידי בנייה אנושית. המחסנים האלה שימשו בעבר את האוכלוסייה הנוודית, בשנים האחרונות הבדואים משתמשים בהן: בתקופה בה הבדואים עדיין נדדו בתוך ישראל הם היו מחביאים ציוד מיותר לנדידה בתוך המטמירים (למשל בקיץ מאחסנים בו את אוהל החורף העשוי צמר עבה יותר ועמיד לרטיבות ולהפך). כיום, כאשר אחוזי הנדידה של הבדואים בתוך ישראל הם אפסיים, ננטשו לחלוטין המטמרים ונותרו כמעט תמיד ריקים.

מכאן כדאי להמשיך עם סימון השבילים מעל הערוץ ולשים לב לצמחייה ולבעלי חיים שתפגשו: שבלולים, לטאות קטנות, מחילות של עקרבים, שיחי זוגן ושיחי חמדה. ההליכה מכאן היא מישורית ופשוטה ביותר, ממשיכים עוד כ- 600 מ' לכיוון דרום מזרח עד שנפגשים עם כביש 40 הוא כביש ראשי ביותר, ממולכם מאהל בדואי: ניתן לעצור ולהדריך לגביי הבדואים, תרבותם, הקשיים עימם הם מתמודדים בימינו, אופי ההתיישבות שלהם.

ניתן לזהות בבירור את נקודת הסיום, שבה המסלול נפגש עם הכביש, כיוון שזוהי נקודה שהיתה מחצבה בעבר ונראית כך: מקום פגוע נופית, הקרקע שטוחה יותר, יש אפשרות לאוטובוס לחנות ממש בנקודת הסיום, הגישה הנוחה ביותר עבורו תהיה באיזור הדרומי של המחצבה, שם יש מפרץ בו נוח להסתובב או לחנות.

נ.צ. 12731/02428

אפשרויות לגיוון המסלול:

  • מומלץ לבצע את המסלול לאחר ביצוע מסלול עין עבדת. ניתן ללון בחניון הלילה בסוף המסלול.
דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
  • המסלול קצר ביותר, מישורי וקל להליכה.
  • אין לחץ בדרך כלל במסלול כיוון שהוא פחות מוכר לקבוצות.
  • חשוב לזכור שבנחל ערכים הסטורים חשובים ואין לפגום בציורי הסלע או בכל ממצא אחר בנחל.
  • זהו מסלול שכדאי במיוחד לבצע אחרי עונת שיטפונות (חורף, אביב) כי זה מעלה את האטרקטיביות והעניין שבו פלאים! אז המסלול הינו מסלול מים.
  • לא מומלץ לבצע את המסלול בקיץ.
  • זמן מינימום – 45 דקות, זמן המקסימום – כשעה וחצי, במידה ומתרחצים בגבים השונים.
הוראות הגעה למסלול

הוראות הגעה ברכב לנקודת ההתחלה: ממדרשת בן גוריון ממשיכים דרומה לכיוון מצפה רמון על כביש 40. כעבור 5 ק"מ חולפים את צומת ציפורים וממשיכים ישר דרומה, כעבור 3 ק"מ מצד שמאל של הכביש תהיה פנייה לחניון העליון של עין עבדת (הפנייה משולטת), יש לפנות ולהחנות את הרכבים.

הוראות הגעה ברגל לנקודת ההתחלה: מהחניון העליון של עין עבדת יורדים לכיוון הערוץ של נחל צין, יש מדרגות מסודרות שיורדות ל"מצפור" שם ניתן לבצע תחנת פתיחה לטיול ומה"מצפור" עולים חזרה לגדה וממשיכים בה עוד כ- 100 מ' ויורדים לתוך ערוץ הנחל. הוראות

הוראות הגעה ברכב לנקודת הסיום: מהחניון העליון של עין עבדת ממשיכים לנסוע לכיוון דרום. כשמגיעים לאבן דרך 123 כדאי להתחיל להאט, מימינכם מאהלים בדואיים ובעוד כ- 1.2 ק"מ תראו מפרץ חנייה, שהיה פעם מחצבה שננטשה. האוטובוס יסטה למפרץ וימתין שם.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים