zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » מחוף הבונים לחוף דור

מאפייני המסלול
אזור: מישור החוף
רמת קושי: בינוני
גיל מומלץ: כיתות ד' - ו'
אורך המסלול: כ- 4.5 ק"מ
זמן משוער: 1.5 - 5 שעות
עונות מומלצות: אביב, קיץ, סתיו, חורף
המסלול כולל טיפוס בסולמות וחבלים
המסלול כולל הליכה / רחצה במים

דירוג הגולשים
הגולשים העניקו למסלול ציון 3 מתוך 5.

prtBbRePLSBlFxpHOm
doors9.txt;9;9 (brzPPfpkcCyRtyb , SOmPlyPjDlLq , XGtdLSjboUeT)


לכל הביקורות
דרג/י את המסלול

שימושי
מחוף הבונים לחוף דור
חוף הים המפורץ ביותר בארץ. נלך לאורך קו המים, נראה בעלי חיים יחודיים לחוף שכזה, נראה המוני צדפים, מערה, נספר אגדות ונפגוש את דייריו הקדומים של החוף

הטיול הוא בשמורת טבע. בעונת הרחצה הכניסה לחופים היא בתשלום. המסלול מסומן בגדמי עץ ממוספרים. נתחיל את המסלול בחוף הבונים. נ.צ. 1432/2270.

המפרץ של חוף הבונים הוא מפרץ חולי. יש בו סככות בודדות. חשוב לעצור כאן ולתדרך את החניכים לגבי המשך המסלול: התנהגות בשמורת טבע, הוראות בטיחות להליכה על קו המים וכללי הליכה בשמש בכלל.

נתחיל ללכת לאורך קו המים לכיוון דרום. החוף בבת אחת הופך מחוף חולי לטבלות גידוד סלעיות. טבלות גידוד הן בית גידול יוצא דופן: משטחי הכורכר המחוררים נשטפים ומתייבשים בהתאם לגאות ולשפל. בעלי חיים החיים כאן נדרשו להתאים את עצמם מצד אחד לעוצמת הגלים המשתברים על טבלות הגידוד, ומצד שני לשעות יובש בהן יש שלוליות מים בלבד על טבלות הגידוד. ניתן ללכת כאן עם הרגליים במים, אבל בשום פנים אין לאפשר לחניכים ללכת יחפים. הסלעים מאד חדים, וגם עלולים לפגוש סרטנים. לכן ההליכה כאן היא בנעליים או סנדלים המחזיקות היטב את הרגל. תנו לחניכים לחקור את טבלות הגידוד. כל פעם שמישהו מוצא בעל חיים שיקרא לכולם לראות. תמצאו כאן סרטנים שונים, שושנות ים, כל מיני בעלי קונכיה ודגים. תזכורת: אנחנו בשמורת טבע - אסור לאסוף / לצוד / לדוג את בעלי החיים כאן או את שרידיהם (גם צדפים הם ערך טבע מוגן. אז אנא, עימדו בפיתוי ואל תכינו שרשראות צדפים).

בהמשך המסלול נתרחק מקו המים. נלך על רכס הכורכר. בדרך נעבור במפרץ הצדפים. זהו מפרץ קטנטן שנסחפו לתוכו כמויות עצומות של צדפים. אפשר לחקור את הסוגים השונים של הצדפים ולהעריך את יופיים, אך בסוף להשאיר אותם שם. אם כל אחד יקח רק אחד בסוף לא ישאר כלום...

לאחר מפרץ הצדפים נגיע למערה הכחולה. זהו מקום שבו מי הים המיסו את הכורכר מלמטה ונוצר חור שגלי הים מתנפצים בתוכו ושולחים רסיסי מים לכל כיוון, בדומה לגייזר. המון אגדות על דרקונים ונסיכות סופרו על המערה הקסומה הזו. אתם מוזמנים להמציא את האגדה שלכם.

תתמקמו בנקודה שממנה תוכלו לתצפת על סביבתכם. תמשכו את תשומת לב החניכים לצורות הצמחיה המיוחדות של החוף. ניתן לראות כי ככל שמתרחקים מקו המים, הצמחיה משתנה. נסו למצוא את הסיבה עם החניכים. (ככל שמתקרבים לקו המים הצמחיה צריכה להיות יותר עמידה בפני רסס הים המלוח ומפני הרוחות העזות). בחורשי החורף תוכלו לראות כאן כלניות, נוריות, צבעונים, פרגים וסחלבים. בקיץ פורחות כאן חבצלות החוף. זיכרו: אנו בשמורת טבע, ובכל מקרה אלו פרחים מוגנים ואין לקטוף אותם.

תחנה חשובה במסלול היא תל דור, דור היתה עיר גדולה וחשובה בתקופה הרומית. מעידים על כך שרידים של מפעלי ציבור ענקיים: אמת מים, תאטרון, מחצבות ועוד. על תל דור ניתן לקרוא באינציקלופדית מדריך ישראל, כרך 5 "הכרמל וחופו ורמות מנשה".

את המסלול נסיים בחוף דור (טנטורה), חוף חולי, נ.צ. 1425/2242. גם כאן יש סככות בודדות.

אפשרויות לגיוון המסלול:

  • ניתן לסיים את הטיול במוזיאון "המזגגה" - מבנה שהיה מפעל ליצור בקבוקי יין עבור היקב שהקים הברון רוטשילד במושבה זכרון יעקב. במוזיאון מוצגים ארכיאולוגים מתל דור והאזור. כדאי להכנס למוזיאון בטיול ההכנה ולהחליט אם הוא מתאים לחניכים שלכם או לא.
  • ניתן גם ללכת את המסלול הפוך: מחוף דור לחוף הבונים.
דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
  • אין צל לאורך המסלול, לכן חשוב להקפיד על חבישת כובע ושתיה מרובה.
  • אין לאפשר לחניכים לשחות בים במהלך המסלול. ההליכה על טבלות הגידוד אפשרים, אך יש להקפיד על נעילת נעליים במים עקב הסלעים החדים. אם החניכים שלכם סוררים, אל תאפשרו להם ללכם לאורך המים בכלל.
  • אין לקטוף פרחים, לאסוף צדפים או בעלי חיים, ממצאים ארכיאולוגים או שאר מזכרות. אנו בשמורת טבע. הבא נשתדל להשאיר משהו לאלו שיבואו עוד שנתיים.
  • הכניסה הן לחוף דור והן לחוף הבונים בתשלום.
הוראות הגעה למסלול

הוראות הגעה ברכב לנקודת ההתחלה: מהכביש הישן (כביש מספר 4) נפנה מערבה בפניה למושב הבונים. מעט לפני הכניסה למושב עצמו, נראה מולנו מוסך ושלט קטן המפנה אותנו ימינה לחוף הבונים. נפנה. הדרך לחוף הופכת מאספלט לדרך עפר. אין לאוטובוסים בעיה לעבור בה. נעבור את עמדת התשלום ונגיע לחניון החוף.

הוראות הגעה ברכב לנקודת הסיום: מהכביש הישן האוטובוס יפנה מערבה לקיבוץ דור (דרומה מהבונים). בכניסה לקיבוץ יש שילוט המפנה לחניון החוף. מוזיאון המזגגה צמוד אף הוא לחניון.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים