zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » נחל עקרבים

מאפייני המסלול
אזור: הנגב
רמת קושי: קשה - מיועד למיטיבי לכת
גיל מומלץ: כיתות ט' ומעלה
אורך המסלול: כ- 7 ק"מ
זמן משוער: 7 - 9 שעות
עונות מומלצות: אביב, סתיו, חורף
המסלול כולל טיפוס בסולמות וחבלים

דירוג הגולשים
הגולשים העניקו למסלול ציון 3 מתוך 5.

ghmEbbcnlGAd
(name , name , name)


לכל הביקורות
דרג/י את המסלול

שימושי
נחל עקרבים
מסלול הרפתקני ויפה בצורה יוצאת דופן. תחילתו בעין צין: נביעת מים עשירה בדקלים וג'ונגל קטן בלב המדבר. משם אל תוך ערוצו האתגרי של נחל עקרבים. טיפוס על בולדרים, טיפוס בעזרת יתדות ולבסוף תצפית מרגשת ששווה את כל המאמץ. יום טיול נפלא

המסלול מסומן בסימון שבילים בצבע שחור ובתחילתו שלט המורה על המסלול. תחילת המסלול היא ירידה מחניית האוטובוס לתוך ערוצו של נחל צין, ירידה מתונה שאורכה כ- 200 מ'. נ.צ. להתחלה: 16401/03370.

עם הגעתכם לערוץ תגלו עץ שיטה, לידו אפשר לעצור ולמקד את החניכים לקראת יום הטיול: מה המסלול/הנושא המרכזי לאותו יום, עץ השיטה כמארג אקולוגי.

מעץ השיטה סימון השבילים מאוד ברור, ומוביל לכיוון עין צין (כ- 500 מ' הליכה), בהם ניתן לראות מלוח ומלוח המוני, מחילות של בשמונים (מכרסמים חומים בהירים עם זנב כהה שגופם תלוי בצמח המלוח על מנת לווסת חומרים כימיים בגופם, במידה ולא יאכלו אותם יחלו בסכרת. אני פגשתי מספר בשמונים בדרך זו, שווה לשים לב). הסבך של הצמחייה והמגוון שלו סביבכם נהיה צפוף יותר. זה סימן שאתם מתקרבים לנווה מדבר.

כעבור כ- 50 מ' נוספים תראו מימינכם פיצול שבילים ירוק - כדאי מאוד ללכת בעקבותיו דרך הצמחייה העבותה כי הוא יוביל אתכם למקום הנביעה של עין צין. בדרך תגיעו לאזור של עצי תמר מצוי. כדאי מאוד לעצור למנוחה, לספירת החניכים לוודא שלא אבדו בסבך, וגם להדרכה על הצמח המעניין הזה. זהו מקום מעולה לדבר על הישרדות במדבר, דרכי ניווט ומשמעות של מים בסביבה מדברית.

עוד קצת ותגיעו לגב מים גדול שהמים בו בצבע מעט מוזר: צהבהב-ירקרק, גם במפה מצוין שאלה מים מזוהמים. אין לשתות או לרחוץ בהם. הסיבה לזיהום היא מפעלי הפוספטים, שהם מפעלים גדולים מאוד הכורים זרחן מתוך האדמה. הזרחן משמש לייצור של חומרי דשן לחקלאות. חומרי דשן אלה מיוצאים ממדינת ישראל בעיקר למזרח (אסיה). במהלך ייצור הדשן ישנו שלב בו שוטפים את הזרחן על מנת להשביח אותו. מי שטיפה אלה הם מאוד מזוהמים, והם חדרו לתוך מערכת מי התהום. עין צין הוא מקום בו מים אלה נובעים לפני השטח כך שאנו רואים את הזיהום בברור. הנזק משפיע על הצמחייה במידה מעטה אך על בעלי החיים במידה רבה, וכמובן שהמים אסורים לשימושי אדם ומטיילים. פגיעה כזו היא חמורה ומורגשת שבעתיים בסביבה מדברית. הסטייה לתוך עין צין במסלול הירוק היא של כ- 400 מ' ובהחלט שווה את זה.

לאחר שחזרתם חזרה למסלול השחור באותה הדרך כדאי לספור את כל החניכים ולוודא שהם לא טעו בדרך או נהנו להשתובב בסבך.

מכאן תלכו עוד כ- 100 מ' בערוץ שלכם, ותגלו עוד עץ שיטה שניתן לעצור בצלו. משם תעברו לערוץ משני, בו תטפסו כ- 40 מ' בעלייה די מתונה. בקצה שלה (וגם במהלכה) תראו ערמות של בולבוסים. בולבוסים הם אבנים שנראות כמו חלוק נחל ענקי שמגיע לממדים של כ- 1 מ' קוטר. בולבוס = תפוח אדמה, הצורה העגולה היא שהעניקה לאבן זו את שמה. ניסו לברר מדוע הם כה עגולים וגילו בחלק מהם חלקי חיות ימיות וצור. ייתכן ואלה היו מחילות של בעלי חיים שמתו ויצרו סביבה חומצית יותר סביבם, אלה יצרו תמיסות של סליקה (החומר המקורי של הצור) וייתכן שזו גם הסיבה למאובני שלדים. (ישנו מקום נפלא לראות בו בולבוסים ומומלץ לבקר בהזדמנות: שדה הבולבוסים בתחתית הר צין).

מכאן ישנו מין מישור קטן עליו יש לצעוד לכיוון צפון כ- 250 מ', הוא מסומן בסימון שבילים ברור, כדי להתחבר לערוץ של נחל עקרבים עצמו בו נטפס במהלך שאר הטיול שלנו. מתחילים לרדת לכיוון הערוץ - דרך ג'יפים מאוד גדולה חוצה את השביל שלכם, רדו בדרך שיורדת במתינות לערוץ (דרך די רחבה) ובקצה הירידה יחכו לכם שני עצי שיזף מפוארים. עצי השיזף הם מיוחדים מאוד, בעלי פירות אשר ניתן להכין מהם ריבות, קמח לעוגות ועוד… עץ זה קדוש במידה מסוימת לדת האיסלאם והנוצרים טוענים שמענפיו של עץ השיזף הכינו את כתר הקוצים שחבש ישו. מכאן המסלול עולה לגדה ויורד חליפות, ניתן לראות בחלק הזה של המסלול: שכרון המדבר, שיטה, חרדונים, שרקרקים, סלעיות וסנוניות. ישנן מספר נקודות צל בדרך - תחת שיטים, ובקיר הנחל המערבי.

כעבור ק"מ אחד של הליכה תגיעו למפגש ראשון עם ידיות ולנקודת הצל הגדולה ביותר במסלול. בנקודה הזו כדאי לבצע את ארוחת הצהרים, מנוחה, פעילות הרפיה, דמיון מודרך, יצירה הכרוכה בציוד מיוחד כמו: צבעים וניירות. נ.צ. 16547/03660. זהו משטח סלע גדול מוצל ונוח ממנו ניתן לראות בברור את המצלעות המרשימות של רכס חצרה. זה מקום טוב לדבר בו על רכסי הנגב, התפתחות מצלעות הרכסים ובליית מים.

מכאן למעשה נכנסים לתוך החלק המעוקי של נחל עקרבים. העלייה בו כרוכה בטיפוס אתגרי על הבולדרים, ויש להיעזר ביתדות מתכת. אורכו של המעוק כ- 150 מ'. זהו חלק יפיפה במסלול, מקום טוב לעבודת צוות, עזרה הדדית וסובלנות.

מקצה המעוק עולים לגדה הצפונית, זוהי הליכה מקסימה מעל הערוץ של נחל עקרבים שהולכת ומטפסת, הנוף הנשקף ממנה מקסים, אין ספק שהיא לא קלה אבל אורכה כק"מ אחד בלבד ובקצה שלה נמצא הדובדבן שבקצפת: תצפית מראשו של המפל הגדול של נחל עקרבים, הצופה לעבר כיוון דרום: נחלי הערבה וישובי הערבה. זהו מקום לתת צ'ופרים מדליקים לחניכים שעשו את המאמץ של הטיפוס וגם ליהנות מהנוף המרשים. מוזיקת רקע (בטייפ על בטריות) או תרגיל הרפיה יהיו נהדרים.

מכאן נותרו עוד כ- 900 מ' עד לחניון הלילה שהוא נקודת הסיום של המסלול. ממשיכים עם המסלול השחור ועולים בו מעט. כשרואים מבנה עם אנטנות מוזרות זה סימן שאתם קרובים. אלה אנטנות המשמשות את הצבא. ממשיכים בשביל השחור שעוקף את הגבעה עם האנטנות מימין, ומתחבר לערוצון קטן בו המפגש עם דרך רכב אדומה.

שילוט של חניון לילה. נ.צ. 16440/03825.

אפשרות לגיוון המסלול:

 • ישנה אפשרות נוספת מצוינת לא פחות (לקבוצות שאינן מטיבות לכת, אפילו עדיפה) לעשות את המסלול בירידה ולא בטיפוס. קבוצות שטיילתי איתן בעלייה מאוד נהנו מהאתגר ולכן המלצתי עליו באופן הזה אך כמובן שהוא נפלא גם בירידה. אם עושים את המסלול בירידה, רמת הקושי שלו היא בינוני, וניתן לטייל בו גם עם חניכי ז'-ח'.
 • ניתן ללון בחניון הלילה בסוף המסלול.
דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
 • מבחינת בטיחות במסלול חשוב לשים לב למספר נקודות בעיתיות:
 1. בכניסה וביציאה מעין צין חשוב לספור את החניכים ולראות שלא הלכו לאיבוד בסבך הצמחייה.
 2. בטיפוס במעוק של נחל עקרבים יש לשים לב שאין דחיפות בין החניכים ושהם נעזרים ביתדות.
 3. במידה וירד גשם והמסלול חלק לא מומלץ לטייל בו - סכנת החלקה.
 4. במהלך ההליכה בגדה הצפונית ובתצפית הסיום במפל הגדול לשים לב שהחניכים לא מתקרבים לקצה.
 • לעיתים בקיץ יש יתושים מציקים בסביבות עין צין ועין עקרבים, מאוד רצוי להצטייד בסנו-די, ואם המצב אכן כזה כדאי לוותר על כניסה לעין צין במסלול הירוק.
 • המסלול מומלץ לסתיו, לחורף ולאביב. אם יש התרעות לשיטפונות במזרח הנגב אין להגיע למסלול, אם תיתקעו בו באמצע שיטפון - אין לאן לברוח.
 • אסור לרחוץ במים המזוהמים בעין צין או לשתות אותם!
 • מסלול יחסית מאמץ מבחינה פיזית כדאי להצטייד במים נוספים.
 • אם עושים את המסלול בירידה עשויים להיווצר פקקים במעוק, יש לקחת בחשבון.
הוראות הגעה למסלול

הוראות הגעה ברכב לנקודת ההתחלה: מדימונה ממשיכים בכביש 25 מזרחה בצומת רותם פונים דרומה. כעבור כ- 8 ק"מ מגיעים לצומת עם כביש מנדטורי ושילוט לכיוון מכתש קטן. פונים בה ימינה וממשיכים עד תחתית מעלה עקרבים. כ- 100 מ' אחרי התחתית ישנה פניה שמאלה משולטת לנחל עקרבים ומסומנת בסימון שבילים שחור. נוסעים בה כ- 1.5 ק"מ ועוצרים בשלט של רשות שמורות הטבע.

הוראות הגעה ברכב לנקודת הסיום: מדימונה מזרחה בכביש 25 עד צומת רותם ומשם דרומה כ- 8 ק"מ עד לצומת עם כביש מנדטורי 227 ושילוט לכיוון מכתש קטן. פונים ונוסעים בדרך זו כ- 8.5 ק"מ עד לפנייה שמאלה בכביש עם סימון שבילים אדום ושילוט למכתש הקטן. נוסעים בכביש האדום כ- 1 ק"מ עד שמגיעים לקצה שלו הוא נקודת המפגש עם סימון שבילים שחור (זה הסימון של נחל עקרבים) ושלט של חניון לילה.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים