zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » נחל חצץ - נחל דרוך

מאפייני המסלול
אזור: הנגב
רמת קושי: קשה - מיועד למיטיבי לכת
גיל מומלץ: כיתות ט' ומעלה
אורך המסלול: כ- 14 ק"מ
זמן משוער: 8 - 10.5 שעות
עונות מומלצות: אביב, סתיו, חורף
המסלול כולל טיפוס בסולמות וחבלים
המסלול כולל הליכה / רחצה במים

דירוג הגולשים
המסלול טרם דורג על-ידי הגולשים


( , )


לכל הביקורות
דרג/י את המסלול

תמונות מהמסלול
תמונה מהגלריה
פרסת דרוך המדהימה !!!

שימושי
נחל חצץ - נחל דרוך
מסלול מקסים, ארוך יותר מהרגיל. במהלכו פוגשים בבורות מים עתיקים, פריחה מדהימה (בעונה), ערוץ נחל מרשים והפרסה המרשימה של נחל דרוך, יופי צרוף בהליכה נעימה - מומלץ מאד!

המסלול מסומן בסימון שבילים שחור, בתחילתו הוא דרך ג'יפים ולאחר כ- 2.5 ק"מ הופך לדרך להולכי רגל בלבד. ישנו שילוט לנחל ולבורות חצץ בפנייה מכביש 40.

תחילת המסלול היא מחניון הלילה של בורות חצץ הנמצא ממש סמוך לכביש 40. נ.צ. התחלה: 13375/03422.

תחילת המסלול בדרך ג'יפים מסומנת בסימון שבילים שחור בדרך מישורית ורחבה. כעבור כ- 850 מ' יש ארבעה בורות מים מצד שמאל (צפון מזרח), אותם ניתן לזהות על ידי שפוכת (החומר שנכרה החוצה מהבורות) לבנה גדולה ושיח אשל.

זוהי מערכת של בורות צמודים אחד לשני, על מנת לייעל את השימוש והחיסכון במים. הבורות נחצבו בשכבת הקירטון שהיא אטימה למים, וכן רכה ונוחה לחציבה. ניתן לראות סימני חציבה וטיוח שנעשה על מנת למנוע חילחול בסדקים. ישנה מערכת של תעלות המטות מים לבורות. התעלות כאן הן תעלות מכנסות: תעלות שנעשו על ידי רגימת אבנים, שיטוח ולעיתים גם חציבה לעומק התעלה. התעלה מכנסת אגן ניקוז של הכיפה מעל הבורות. ישנו בור מרכזי בו ניתן לשבת עם קבוצה ולהסביר. בבור המרכזי ניתן להכניס 450 מ"ק ליטר מים. חשוב להיזהר כשצועדים באזור לא למעוד לפתחי בורות.

מהבורות חוזרים חזרה לשביל המסומן וממשיכים כ-1.5 ק"מ, במהלכם ניתן לראות כתלה חריפה, מוריקנדיה מבריקה, אשבל מצרי ואטד ערבי. מגיעים למפגש עם דרך ג'יפים אדומה, בנקודת פיצול זו הדרך השחורה הופכת לדרך רגלית בלבד. בחלק זה ניתן לראות בעונה המתאימה (נובמבר - דצמבר) נרקיסים מדהימים לרוב, ובפברואר - מרץ צבעוניים מקסימים!

ממשיכים לכיוון דרום מזרח עם הערוץ כ- 1.2 ק"מ. השביל מטפס לשלוחה לכיוון נקודת התצפית 666. ישנו טיפוס קטן והליכה על פלטת הסכין של המצוק. בנקודה 666 כדאי לבצע תצפית, לנוח, להפעיל את הקבוצה בחידון או משחק, זוהי הנקודה ממנה יש לרדת לכיוון נחל דרוך. על מנת להגיע לנחל דרוך עצמו צריך לחצות ערוץ נוסף.

כשיורדים לערוץ הראשון בולטות מאד אבנים עם כיסוי כהה. אלה הן אבנים שצופו בפטינה: כיסוי מינרלי כהה, שעולה בעלייה נימית מהחלק הפנימי של האבן לחלקה החיצוני, כנראה בעקבות טריגרים של שינויים בלחות ובטמפרטורה.

יורדים לערוץ ועולים על השלוחה שממולו בנַקֶבּ (שביל הליכה צר) נוח להליכה (חצייה קצרה של הערוץ). הולכים מעט על השלוחה (כ- 120 מ').

פונים צפונה על מנת לרדת בירידה הנוחה לתוך הערוץ של נחל דרוך, יורדים בזהירות לתוך הערוץ. זהו הערוץ איתו תמשיכו עד לנקודת הסיום של המסלול. במהלך הדרך ניתן לראות קזוח, לענה, שרביטן, בלוטה גלונית, רותם, עד עד מאובק, פרוק זיפני, מלוח ומלחית.

מבחינה זואולוגית: סנוניות, טריסטרמיות, עקרבים, גללי יעלים, גללי דורבנים, "שולחנות אכילה" (אוסף שאריות מזון) של קוצן, חוגלות ועוד ועוד...

הערוץ מתפתל, יש נקודת צל עיקרית בתחתית הירידה לערוץ וכק"מ אחד אחר כך בפיתול הנחל, אבל בסה"כ נקודות הצל הן מעטות מאד.

לאחר כק"מ אחד הליכה בערוץ ישנו מפל שצריך להיזהר בירידתו, ואחרי עוד כ- 500 מ' מפל נוסף, תלול יותר. כדאי להעמיד עוזר בתחתיתו ולעזור לכוון את היורדים היכן להניח רגליים, ולהיעזר ביתדות הקבועים במפל.

כ- 100 מ' לאחר המפל השני מגיעים לתחתית הפרסה של נחל דרוך. בתחתית גב ענקי ומדהים. במידה והגעתם בחורף והוא מלא, ניתן להשתכשך בתוכו (לא מאד עמוק אבל מאד רחב ומקסים!), כדאי לברר אם היה שטפון בנחל או לא לפני הטיול, כך תדעו מה מצב המים.

מהגב הגדול ממשיכים עוד כ- 150 מ' כדי לטפס לכיוון הפרסה של נחל דרוך.

הפרסה נוצרה על ידי כוחות בלייה. במצב המקורי היתה שכבה עליונה קשה של גיר, ומתחת לה שכבה רכה של חוואר. נוצרו בשכבה העליונה סדקים, שלתוכם חלחלו מים. כתוצאה מכך, השכבה הרכה התרככה עוד יותר, ונוצר מצב של גלישה של השכבות העליונות הסדוקות על פני השכבה הרכה. זהו אירוע גלישה חד פעמי שערוץ הנחל חשף לעיני המטיילים על ידי סחיפה החוצה של החומר שהתבלה. הפרסה מאד מרשימה, שווה להישאר רגע, להדרכה או לפעילות ואפילו סתם, לשתוק לנוכח כוחות הטבע ועוצמתם.

מהפרסה ממשיכים בערוץ עוד כ- 300 מ', ואז הסימון עוזב את הערוץ ומושך ישירות דרומה לחיבור עם הקצא"א (צינור הנפט, קו צינור אילת אשקלון) ושביל ישראל: דרך הג'יפים המסומנת בשחור. זוהי הליכה בבתרונות (ערוצים, שטח סלעי מבותר) רכים, מישורית יחסית ואורכה כ- 2.5 ק"מ. בסופה נפגשים עם דרך הג'יפים בסימון שחור. זהו סוף המסלול אך לא ניתן לסיים כאן את היום, מכאן יש שתי אפשרויות. האחת, לעלות עם דרך הג'יפים בסימון השחור לתחתית מעלה צין שם אוטובוס מחכה. על מנת להגיע לתחתית מעלה צין הולכים צפון מערבה כ- 3 ק"מ בדרך המסומנת בשחור. נ.צ. 13260/02870. השנייה, אם מעוניינים בלינת שטח, ר' בהמשך.

אפשרויות לגיוון המסלול:

  • במידה ומעוניינים לישון בשטח ניתן להצפין כ- 1.5 ק"מ בלבד, לפגוש בדרך רגלית כחולה, לפנות בה דרום מערבה לחניון הלילה שבתחתית חוד עקב.
  • ישנה אפשרות לישון בשטח גם בלילה שלפני תחילת המסלול, בחניון לילה של בורות חצץ המתואר בתחילת מסלול זה.
דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
  • חשוב להיזהר כשצועדים באיזור הבורות.
  • עשויה להיות בעיית קליטה של מכשירי קשר בתוך הערוצים, מ - נ.ג. 666 יש קליטה מלאה.
  • כדאי מאד להצטייד במים נוספים כיוון שהמסלול ארוך במיוחד.
  • לא מומלץ ביום חם לטייל במסלול זה כיוון שאין כמעט צל במהלך המסלול.
  • במפלונים בנחל דרוך יש לשים לב ולעזור לחניכים לרדת בזהירות.
  • אין להדליק נרות בבורות חצץ. 
  • הערות לגבי עונות: באביב - פריחה מטרפת. בחורף - נרקיסים וגבים מלאים, ויש סיכוי למים מצויינים! מסלול מים. בסתו -עונה נוחה ונעימה להליכה וחצבים לרוב. המסלול לא מתאים לקיץ - אין מספיק צל!
  • במידה והנך מעונין להגיש בקשה חריגה להגבלת הגיל, יש לפנות לצוות ההנהגה / מחלקה.
הוראות הגעה למסלול

הוראות הגעה ברכב לנקודת ההתחלה: בנסיעה על כביש 40 מכיוון צפון ממשיכים וכ - 50 מ' אחרי אבן דרך 138 לכיוון דרום פונים שמאלה לפי השילוט לבורות חצץ ממשיכים עם האוטובוס כ - 80 מ' עד לשלט של חניון לילה.

הוראות הגעה ברכב לנקודת הסיום: לתחתית מעלה צין יש לנסוע על כביש 40 לכיוון דרום. בכניסה המשולטת לצריף בן גוריון פונים שמאלה ונוסעים לאורך הגדר ההיקפית של קיבוץ שדה בוקר. כעבור כ - 200 מ' הדרך פונה ימינה והופכת לדרך עפר, נוסעים לאורך הגדר וכעבור כ - 200 מ' נוספים מימינכם יהיה שער מתכת גדול, פתוח, ומולכם שלט לכלבייה (זהו הסימן שיש לפנות ימינה בשער). פונים ימינה וממשיכים עד שישנה פניה שמאלה, מימינכם כשתפנו יהיו הלולים של הקיבוץ. המשיכו ישר על דרך העפר, כעבור כ - 400 מ' תראו את המנחת הישן ששימש את דוד בן גוריון בזמנו. המשיכו על מנחת המטוסים הישן ישר למטה בזהירות ורדו את מעלה צין, כשתגיעו לתחתית הירידה יש לעצור, משמאלכם תראו עצי שיטה.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים