zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » נחל מורן ונחל נריה

מאפייני המסלול
אזור: הגליל העליון
רמת קושי: קל
גיל מומלץ: כיתות ז' - ח'
אורך המסלול: כ- 7 ק"מ
זמן משוער: 4 - 5.5 שעות
עונות מומלצות: אביב, קיץ, סתיו, חורף
המסלול הוא מסלול מעגלי

דירוג הגולשים
הגולשים העניקו למסלול ציון 3 מתוך 5.

Good info
Hello! bceegef interesting bceegef site! I'm really like it! Very, very bceegef good! (Pharme55 , Pharme55 , Pharme55)


לכל הביקורות
דרג/י את המסלול

שימושי
נחל מורן ונחל נריה
נלך במסלול מעגלי ונינוח המקיף שלוחת הר משני עבריה. בנחל מורן נהנה מן המעיין ומהערוץ היפהפה, ובנחל נריה ממרבדי הפריחה ויפי החורש

ראשית המסלול בצומת הכניסה לבית ספר שדה הר מירון. מפינתה הצפונית של הרחבה שלפני שער בית ספר שדה יוצא שביל מסומן ירוק, בין עצי החורש (נ.צ. 18710.26855). השביל יורד תחילה בחורש אלונים וחורשת אורנים נטועה. בחורף נראה כאן מיני פטריות רבים. החורשה הינה מקום נוח לעצירה עם קבוצה.

נמשיך עם השביל בתוך החורש, ונגיע כעבור הליכה של כשלושת רבעי השעה לקיר סלע זקוף שנמשכות ממנו נביעות מים. זוהי המדרגה העליונה של קבוצת נביעות הנקראות עיינות נריה. יש כאן גם שקתות המשמשות את עדרי העזים. מכאן נרד עוד מספר מטרים לעבר ברכת המעין המוזנת נביעות. זוהי נקודה פסטורלית וקסומה לישיבה. אנו נמצאים על גבול החורש עם שטחי עיבוד ומרעה.

נלך לאורך גבול החורש והחלקות. שבילנו מתעקל עם תוואי ערוצון המגיע מדרום, כדי לעקוף חלקות מעובדות. נחזור עם השביל לערוץ הנחל. השביל ממשיך מכאן ומטפס על מדרגות סלע יפות. אט אט הולך הערוץ וצר, עד שאנו נמצא תחת חופת עצי חורש הסוגרת מעלינו. נרד בערוץ הצר כשסכך הצמחיה מעלינו ומצדנו. כאן ניתן לעצור באחת הנקודות השלוות והאינטימיות, ולספר על אחד מצמחי או בעלי החיים של החורש. נחל מורן נקרא כך על שם מין שיח בשם מורן, הפורח בלבן, הגדל כאן.

אנו נצא מן הסבך הנעים להליכה בין מדרגות חקלאיות וחלקות נטושות. כאן הערוץ מתרחב, לקראת מפגשו עם ערוץ נחל כזיב, האוסף אותו וממשיך מכאן מערבה. (בנקודת המפגש עם ערוץ נחל כזיב אנו יכולים להמשיך את ההליכה בנחל כזיב, בקטע הנקרא חביז, עד לגשר אלקוש, אך אנו נמשיך בנחל נריה). נגיע לכביש אספלט סלול המסמן לנו ש"נשפכנו" עם נחל מורן לנחל כזיב. כאן נאתר את ראשיתו של סימון אדום איתו נפנה מזרחה, לחזור בנחל נריה.

לפני שנמשיך נספר שלכביש האספלט הסלול יש חלק במאבק העז שניטש בין תושביה הדרוזים של השמורה לרשות שמורות הטבע וגופים ירוקים אחרים. הכביש נפרץ בתוך ערוץ נחל כזיב במטרה לחבר בין הכפר חורפיש בצפון השמורה, לכפר בית ג'אן שבדרומה. אלמלא הכביש צריכים היו תושבי שני הכפרים הקרובים לנסוע מרחק וזמן רב (כ- 40 דקות) על הכביש הראשי, כדי להגיע זה לכפרו של זה. המאבק ניטש בשנות ה- 90', ובמהלכו נפרצה הדרך באישון ליל, בלא אישור ובניגוד לנסיונה של רשות שמורות הטבע למנוע פגיעה בשמורה. המאבק לווה במעשי אלימות, איומים ובירורים בבתי משפט.

מכאן נמשיך בערוץ נחל נריה. ההליכה בערוץ של נחל נריה הינה בעל אופי "אחיד", כלומר הליכה נינוחה וללא מכשולים בתואי הערוץ, בינות לחורש פתוח יחסית וכרי דשא ופריחה. זהו מסלול חורש טיפוסי, וניתן להבחין בו בכל המזדמן לנו בחורש. באביב נהנה כאן כאמור ממרבדי פריחה. בסתיו נוכל להינות כאן מפריחת הסתווניות ומעצי האלה המאדימים לקראת השלכת. יש כאן נקודות עצירה אפשריות רבות. ההליכה בנחלל נריה אורכת כשעה וחצי עד שעתיים, אז נצא מן המסלול מדרום לגדר הבסיס הצבאי. כאן מומלץ לחצות את הכביש לעבר חניון חוממה, ולהמתין בו. יש להציב עוזר שיכוון את היוצאים מן המסלול לחניון, כיון שמוצא המסלול בכביש.

נ.צ. סיום:18710.26815

אפשרויות לגיוון המסלול:

  • במוצא נחל מורן לנחל כזיב ניתן להמשיך את ההליכה בנחל כזיב מערבה, בקטע הנקרא חביז, עד לגשר אלקוש.
  • ניתן להגיע ברגל לתחילת המסלול מחניון חוממה, שם ניתן ללון (בחניון זה מסתיים מסלול "שביל פסגה והר בירידה") - צועדים צפונה לצד הכביש כ- 300 מטרים עד לרחבת הכניסה לבית ספר שדה, וכאן מתחיל המסלול.
דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
  • תחילתו וסופו של המסלול על הכביש - יש לשים לב להוראות הבטיחות.
  • בעת הליכה של הרבה קבוצות בנחל מורן עשוי להיווצר צוואר בקבוק בקטע הצר של הנחל.
  • המסלול מומלץ לאורך כל השנה, בדגש על האביב - אז יש פריחה בנחל נריה.
  • המסלול הוא כמעט מעגלי - 300 מ' מפרידים בין נקודת ההתחלה לנקודת הסיום.
הוראות הגעה למסלול

הוראות הגעה ברכב לנקודת ההתחלה: בכביש סאסא-חורפיש פונים בצמת משולט להר מירון. נוסעים עם הכביש כק"מ אחד עד צמת הכניסה לבית ספר שדה הר מירון. חונים ברחבה שלפני הכניסה לבית ספר שדה.

הוראות הגעה ברכב לנקודת הסיום: הרכב יחכה לנו כ- 300 מטרים דרומה מרחבת הכניסה לבית ספר שדה, בחניון חוממה שממזרח לכביש.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים