zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » בעקבות האקוודוקט לקיסריה

מאפייני המסלול
אזור: מישור החוף
רמת קושי: בינוני
גיל מומלץ: כיתות ז' - ח'
אורך המסלול: כ- 13.8 ק"מ
זמן משוער: 5 - 9 שעות
עונות מומלצות: אביב, קיץ, סתיו
המסלול כולל טיפוס בסולמות וחבלים
המסלול כולל הליכה / רחצה במים

דירוג הגולשים
המסלול טרם דורג על-ידי הגולשים


( , )


לכל הביקורות
דרג/י את המסלול

שימושי
בעקבות האקוודוקט לקיסריה
נלך בעקבות המים לקיסריה. נזרום עם המים בתוך התעלות התת קרקעיות ונעקוב אחריהם עוברים על אמות המים הבנויות. נסיים בעיר הפאר קיסריה

הרומים, שהיו מתכננים דגולים, ביצעו כמה מפעלי בניה אדירים. קיסריה היתה אחת הערים המרכזיות בארץ שנבנתה על ידי הורדוס לכבוד הגעת הקיסר הרומי. על אף היותה ממוקמת באזור ללא מים מתוקים, היתה העיר שוקקת מזרקות ובתי מרחץ. כיצד ? הרומים בנו מפעל מים ענק: אמות המים לקיסריה. הם הזרימו מים ממעיינות במרחק קילומטרים רבים מהעיר דרך תעלות בנויות וחצובות, ברמה הנדסית וטכנולוגית גבוהה. נבנו 2 אמות מים: העליונה שהוליכה מים מעינות שוני ועין עקב שבכרמל ומחלקו העליון של נחל תנינים. אמת המים הנמוכה הובילה מים מעינות תמסח ממזרח. אנחנו נעקוב אחר חלק מהדרך שעשו המים באמה העליונה.

נתחיל בפירי אביאל, נ.צ. 15060/21750 (הכניסה בתשלום). כאן המים זרמו בתעלות חצובות עמוק בתוך הסלע. כדי לאוורר את התעלה וכדי לאפשר כניסה לשם תחזוקת התעלה, נחצבו הפירים היורדים לתוך התעלה.

אנחנו נרד פנימה בפיר הראשון. כיום באמת זורמים מים בתוך התעלות. רוב ההליכה בתעלה היא כפופה מאד. בחורף, כאשר יש הרבה מים בתעלות, יתכנו נקודות בהן צריך לצלול, לכן המסלול אינו מומלץ לחורף. כיום ניתן להתקדם עד הפיר הרביעי ולצאת שם, אך מידי פעם ממשיכים בחפירות הארכיאולוגיות לחשיפת הפירים, כך שיתכן שתוכלו להתקדם עוד - זאת תבררו בכניסה. יש להצטייד בפנס בכניסה לפירים. היציאה היא תלולה, חלקה ולאחרונים גם רטובה, חניכים יצטרכו עזרה ביציאה (כדאי להצטייד בחבל).

נמשיך כ- 8.5 ק"מ לאורך נחל תנינים. באזור הפירים הוא זורם בתוך תעלת בטון, מערבה משם הוא זורם באופן טבעי. הנחל עובר על גבול שדות חקלאיים. אנחנו נלך בדרך החקלאים המקבילה לשביל. מתחת לחוטם הכרמל נחבור לשביל ישראל שילווה אותנו עד סוף המסלול (סימון לבן, כחול, כתום).

קרוב לכביש החוף נראה שרידים של אמת המים העילית. התעלה הזו נבנתה על קשתות, כאן נשתמרו שתיים. בניגוד לתעלה, אנחנו נעבור במעבר מים מתחת לכביש החוף, ונכנס לכפר ג'סר א-זרקה. בתוך הכפר ישנה עוד תעלה רומית חצובה בקרקע, גם כאן צריך פנסים. הפעם התעלה גבוהה, אפשר ללכת זקופים. בתעלה הזו לא זורמים כיום מים אך היא חשוכה לחלוטין !

עם התעלה נזרום לחוף הים. בחוף נלך דרומה כ- 3.5 ק"מ וכאן תחבור אלינו גם אמת המים הנמוכה. אמות המים תובלנה אותנו לתוך העיר קיסריה העתיקה (הכניסה בתשלום). אל תסתפקו בסיור באתר, תחיו את המקום בסיפורים על חיי העושר של העיר, אפשר למשל להציג הצגה בתאטרון. שכב"גיסטים יכולים להלך בעיר כדמויות מין העבר ולספר לחניכים על חייהם ועוד כיד הדמיון הטובה עליכם.

נ.צ. האתר 1402/2118

אפשרויות לגיוון המסלול:

אם אתם רוצים לשלב פיסת היסטוריה מתקופה אחרת, צמוד לקיסריה נמצא קיבוץ שדות ים שם ניתן לבקר במוזיאון חנה סנש. לקיבוץ שדות ים יש גם פעילות שייט בנמל קיסריה (בתשלום).

דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
  • זהו מסלול הרפתקה - הליכה בתעלות תת קרקעיות, חשוכות, חלקן במים.
  • הצטיידו בפנסים ובחבל.
  • המסלול מומלץ לשכבות ז' - ח' אולם מתאים גם לחברי שכב"ג.
  • את הכביש נחצה אך ורק במעבר המים שמתחתיו.
  • הכניסה לפירי אביאל ולגן לאומי קיסריה הינן בתשלום.
  • ניתן לקבל דף הסבר בכניסה לגן לאומי קיסריה, אך הוא אינו מספק להדרכה.
הוראות הגעה למסלול

הוראות הגעה ברכב לנקודת ההתחלה: ניסע על הכביש המחבר בין בנימינה לבין פרדס חנה. בצומת עדה נפנה מזרחה. כעבור שלושה ק"מ נפנה צפונה ומזרחה כעבור שני ק"מ נוספים (לכיוון מושב עמיקם). כעבור 3 ק"מ נגיע לגן רון, שם מתחיל טיולינו.

הוראות הגעה ברגל לנקודת ההתחלה: המסלול מתחיל בגן רון. השביל יוביל אותנו דרום מערבה בין המטעים עד לפירים.

הוראות הגעה ברכב לנקודת הסיום: חניון הגן הלאומי קיסריה.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים