zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » נחל מירון מן הפיתול עד עין תינה

מאפייני המסלול
אזור: הגליל העליון
רמת קושי: קל
גיל מומלץ: כיתות כל הגילאים
אורך המסלול: כ- 2.5 ק"מ
זמן משוער: 1.5 - 2 שעות
עונות מומלצות: אביב, קיץ, סתיו, חורף

דירוג הגולשים
הגולשים העניקו למסלול ציון 3 מתוך 5.

JcnXNKjWoxlg
(name , name , name)


לכל הביקורות
דרג/י את המסלול

שימושי
נחל מירון מן הפיתול עד עין תינה
הליכה נוחה ונעימה, בתוך אחו וחורש, שבסופה מצפים לנו עין תינה וברכותיו של נחל עמוד

נחל מירון הוא מיובליו העליונים של נחל עמוד. לאורכו מספר מעיינות המחזיקים מים לאורך כל השנה, ובהם מעין מירון, שמימיו נשאבים, עין תרון ועין יקים (עין תינה).

בחניון מירון ממנו נצא למסלול נראה בגדתו הדרומית של הנחל טחנת קמח ישנה, שפעלה בכוח מי מעיין מירון.

נתחיל את המסלול בירידה מן החניון לערוץ הנחל כ - 10 מטרים לפני הפיתול לכביש. מסלולנו מסומן מכאן, על גבי סלע, בסימון שחור ובשביל ישראל (לבן - כחולכתום) (נ.צ. 19175.26495). אנו עוברים במעבר מים מתחת לכביש, ומטפסים בינות לענפי עץ התאנה אל הגדה הצפונית של הנחל. נפסע עם השביל על גבי דרך רחבה ונוחה, בתוך שדרת ברושים נטועים. בראשית המסלול יש נקודות רבות נוחות לעצירת קבוצה. כ- 10 דקות לאחר תחילת ההליכה נעבור במעבר בקר. השביל מאוד ברור ונוח.

לאחר כ- 10 דקות נוספות נגיע לאזור פתוח ורחב, ובמרכזו עץ חרוב גדול ומצל. ניתן לחנות כאן, ליהנות מן הפרות, ולספר בשבחו של עץ החרוב. כעבור כ- 10 דקות הדרך הרחבה יורדת לתוך האפיק. נלך בינות לסלעים, תוך שאנו שמים לב לסימון שעוקף לעיתים מכשולים בתוך האפיק. אם "נתקענו" במקום בלתי עביר - סלע או צמחיה - סימן שלא שמנו לב לשביל המסומן העוקף.

השביל עובר לגדה הדרומית של הנחל ומתפתל תחת חורש אלונים. כאן ניתן לבחור במקום חניה תחת אחד העצים. מתחת לעצי האלון ניתן לחפש את "שולחנות האכילה" של היערון. היערון הינו מכרסם קטן, דומה לעכבר, שחי בחורש. הוא נוהג לאסוף תחת סלעים גדולים מצבור של בלוטים, שישמשו אחר כך כמזונו. את שולחנות האכילה ניתן למצוא בכוכי סלע - ונזהה אותם על פי ערמות הבלוטים - חלקם מכוסרמים, וחלקם שלמים. ניתן להבחין בסימני השיניים המכרסמות של היערון על הבלוטים.

בהמשך הערוץ, כעבור כמחצית השעה, נבחין במעין ברכה קטנה ומגודרת במרכז הערוץ- זהו עין תרון, מעין ששפיעתו דלה יחסית. בעבר המשיך מכאן השביל בתוך הערוץ לעין תינה. כיום המעבר בתוך הערוץ חסום, ואנו נמשיך בהליכה עם השביל ונעלה עד שנגיע לעבר גרם המדרגות היורד ממשטרת עין תינה, כעבור כעשר דקות. אנו מצטרפים אל שביל המדרגות לקראת בסיסו, ומגיעים תוך כדקה של ירידה לעין תינה, כאן ננוח ברחבה בצל עץ אגוז המלך.

מנקודה זו ממשיכים לפי תיאור מסלול נחל עמוד עילי (ר' בנפרד).

אפשרויות לגיוון המסלול:

ניתן לצרף לפני מסלול זה את המסלול החוצה את שמורת מירון (ר' בנפרד).

דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
  • ניתן לערוך חניית לילה בחניון הפיתול.
  • ליוצאים מכאן ליום מלא - עד לכביש עכו עמיעד (ר' תיאור מסלול בנפרד) - יש להצטייד ב- 3-4 ליטרים מים לאדם ובמזון וציוד ליום שלם.
  • יש להיזהר באש, לא להדליק אש בתוך החורשה, ולכבות כל מדורה או מקור אש בתום השימוש. בפסח שנת 96' נשרף שטח עצום מן השמורה עקב השארת אש בוערת, על ידי חניכי תנועת נוער.
  • השעה הראשונה של ההליכה חשופה לשמש.
  • החניון ממוקם על כביש ראשי- יש לשמור על הוראות בטיחות.
  • המסלול מומלץ במיוחד בחורף ובאביב, אז יש פריחה יפה.
הוראות הגעה למסלול

הוראות הגעה ברכב לנקודת ההתחלה: חניון הפיתול נמצא מתחת למושב מירון, היכן שכביש 886 חוצה את אפיק נחל מירון. כשלושה ק"מ מצפון לכפר שמאי בפיתול החזק בכביש, נפנה מערבה לחניון גדול ומרווח.

הוראות הגעה ברכב לנקודת הסיום: בכביש צמת שבע - מירון (מספר 866) נפנה מזרחה כקילומטר וחצי מצפון למושב בית שמאי (זהו הק"מ ה- 41) , לפי שלט "נחל עמוד". ניסע כקילומטר על דרך עפר הטובה לכל רכב עד לחניון.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים