zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » נחל קרקש

מאפייני המסלול
אזור: הנגב
רמת קושי: קל
גיל מומלץ: כיתות ד' - ו'
אורך המסלול: כ- 1.5 ק"מ
זמן משוער: 1.5 - 2.5 שעות
עונות מומלצות: אביב, סתיו, חורף

דירוג הגולשים
המסלול טרם דורג על-ידי הגולשים


( , )


לכל הביקורות
דרג/י את המסלול

שימושי
נחל קרקש
נחל קרקש הוא נחל קצרצר - מופלא לטיולי שקיעה, אם נותר מעט זמן פנוי למלא. במידה ותיכננתם לטייל בנחל חווארים ועין עבדת וזמנכם קצר אפשר לטייל בקרקש ובעין עבדת במקום. הנחל מציע נוף מקסים שיורד לתוך בקעת צין, דרך שכבות סלע של צור וקרטון משופע בצמחייה ואהוב במיוחד על עדרי היעלים שבסביבה. הנחל כמעט לא מטויל ולא פגוע, חשוב לשמור על הנחל נקי ושמור - הוא קטן ונפלא.

המסלול מסומן בסימון שבילים ירוק ומשולט בתחילתו לנחל קרקש. תחילת המסלול בנקודה בה נפגש הכביש שפונה למדרשת בן גוריון עם הכביש הראשי כביש 40. בצומת זו יוצא השביל ירוק המוביל לערוץ הראשון שנמצא דרום מערבית לצומת.

נ.צ. 12798/02930.

הנחל קצר מאוד (כ- ½ ק"מ המסלול כולו), נשפך לנחל חווארים, ואיתו לנחל צין הגדול. עם תחילת הירידה לערוץ פוגשים במספר שיחי קרקש על שמם נקרא הנחל. שיחים אלה בעלי פריחה צהובה. נזירי סיני (הנוצרים) מתפלגים בדעותיהם בנוגע לשיח. ישנם כאלה הטוענים שמענפי שיח זה הוכן המטה של אהרון ויש כאלה הטוענים שהקרקש הוא למעשה הסנה הבוער. בתחילת ההליכה נלך כ- 20-30 מ' בשיפוע חד, כדאי לעצור ולהראות לחניכים את השיחים הללו. בשעות הבוקר השיפועים הללו גם מוצלים וניתן לשהות מעט. זהו מקום טוב להדריך את החניכים בנושאים: הפצת זרעים בקרב צמחים, הקרקש עצמו, חוש השמיעה (שהוא הסיבה לשם המיוחד של הצמח הזה שהזרעים בתרמילים שלו מקרקשים כשהשיח נע ברוח), חוש השמיעה בקרב בעלי-החיים ובכלל חושים בטבע. מכאן נרד ונגיע למפל צור קטן. ניתן לרדת על ידי כך שנקפוץ קפיצה קטנה לתחתיתו של המפל, או שנעקוף אותו מצד ימין. יש לשים לב שמצד ימין הירידה היא עם דרדרת, חשוב לעזור לחניכים לרדת.

ממשיכים עוד למטה, ישנו מפלון קטן נוסף שעקיפתו אינה בעייתית כלל. שימו לב שסמוך למפל זה ניתן לראות שרידי קנים של צרעה בנאית, זוהי חיה מאוד מעניינת ושווה להסב את תשומת ליבם של החניכים לקנים אלה. ממשיכים במורד הערוץ ששיפועו הולך ומתמתן. משמאל לכם (צפון-מזרח) יתחבר אליכם ערוץ שהוביל איתו סלעי קונגלומרט - אין כאן מקום מאוד מוצלח לעצירה אבל שווה להראות סלעים אלה לחניכים ומאוחר יותר להתייחס להיווצרות סלעים בדרכים שונות, בלייה של מים והשקעה של חומרי סחף.

הערוץ שלנו מתעקל ימינה ונהיה עשיר מאוד במגוון צמחים: אזובית, לענה, כתלה, קזוח, זוגן, רותם מתון ומלחית. המשיכו במורד הערוץ שמתעקל מעט שמאלה, יש סיכוי טוב שתפגשו בחוגלות, בשמונים ומחילות של עקרבים. סה"כ עד עכשיו אורך ההליכה כ- 1 ק"מ, לאחריהם תפגשו סימון שבילים כחול - זהו קצה נחל חווארים.

כ- 100 מ' לאחר החיבור ישנה גומחה מוצלת בגדה הדרומית של הערוץ, בגומחה הזו ישנה חריטה צעירה יחסית של גמל. זהו מקום לעצור ולדבר על ציורי סלע מול גרפיטי, מה הגמל מסמל במדבר, בתרבות הבדואית, וחשיבות השמירה על הטבע. מכאן נותרו עוד כ- 500 מ' עד תום המסלול בתוך נחל חווארים. ההליכה נוחה ומישורית ומובילה לכביש שם יחכה האוטובוס. נקודת הסיום של המסלול היא הנקודה בה נחל חווארים נשפך לנחל צין ונפגש עם הכביש היורד ממדרשת בן גוריון לשמורת עין עבדת.

נ.צ. 12885/02810.

אפשרויות לגיוון המסלול:

  • ישנה אפשרות לבצע את המסלול גם הפוך אך מומלץ לטעמי בדרך הזו.
  • ישנה אפשרות להתחבר מהמסלול הזה לעין עבדת.
דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
  • כדאי לשים לב במפלון הראשון במסלול שכל החניכים אחריכם באותה דרך ונעזרים בכם.
  • אין הרבה נקודות צל במסלול, לכן הוא לא מומלץ לקיץ.
הוראות הגעה למסלול

הוראות הגעה ברכב לנקודת ההתחלה: מצומת חלוקים דרומה כ- 4.5 ק"מ עד לפניה למדרשת בן גוריון, בצומת יש לעצור את האוטובוס. ברגל: מהרגע שיורדים מהאוטובוס לחפש את הסימון הירוק בקרבתכם ולרדת איתו לערוץ הראשון מדרום-מזרח.

הוראות הגעה ברכב לנקודת הסיום: ממדרשת בן גוריון, לרדת בכביש הסרפנטינות לפי השילוט לכיוון עין עבדת. בסוף הירידות ישנו מחסום אדום-לבן המורה על כניסה לשמורת עין עבדת שם עוצרים ויש מקום לאוטובוסים להסתובב.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים