zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » היציאה מהחומות

מאפייני המסלול
אזור: ירושלים, הרי ירושלים ושפלת יהודה
רמת קושי: קל
גיל מומלץ: כיתות ד' - ו'
אורך המסלול: כ- 3 ק"מ
זמן משוער: 6 - 7.5 שעות
עונות מומלצות: אביב, קיץ, סתיו, חורף

דירוג הגולשים
הגולשים העניקו למסלול ציון 3 מתוך 5.

IQFodBkBjNIlWH
(name , name , name)


לכל הביקורות
דרג/י את המסלול

תמונות מהמסלול
תמונה מהגלריה
אבן זיכרון ממשכנות שאננים

שימושי
היציאה מהחומות
מסע אל העבר, 150 שנים לאחור. רק אמיצים ביותר יעזו להיענות לקריאה, לצאת מחומות העיר העתיקה הבטוחה, ולהתגורר בשטח הלא נודע ולא מיושב, בין חיות הטרף לשודדים נועזים. לא מדובר על עיר רחוקה בלב המדבריות, אלא על האתגר שביציאה מחומות ירושלים העתיקה. סיור עירוני מהעיר העתיקה לשכונת משכנות שאננים ונחלת שבעה

נתחיל את סיורנו בשער יפו. לאחר שנביט בשער מקרוב, ובבניה הטורקית המושקעת, נחצה את הכביש לצידו של מוזיאון מגדל דוד בצידה החיצוני של החומה, שם יש מקום נוח ושקט יחסית בכדי לשמוע מתי ולמה נבנו חומות העיר העתיקה על ידי הסולטן סולימן המפואר, על החיים בצפיפות הנוראית בתוך החומות, ומדוע בכל זאת בחרו התושבים היהודיים להישאר בה.

משם נלך לאורך החומה כ- 25 דקות, ונרד במדרגות לצומת המפגש בין דרך חברון לחטיבת ירושלים. לכל אורך החומה יש מדשאות בהן ניתן לעצור להסבר. נסו להפעיל את דמיונכם ואת דמיונם של החניכים איך נראה המקום לפני 200 שנה, כמעט ללא מבנים. כיום ניתן להשקיף מהמקום על העיר החדשה. מתחתנו בואדי נמצאת בריכת השולטן ששימשה בעבר לאגירת מים, וכיום משמשת בעיקר למופעים בחודשי הקיץ. השולטן הוא אותו סולימן המפואר שבנה מחדש את חומות העיר העתיקה. מולנו אפשר לראות את שכונת משכנות שאננים, ובראשה טחנת הקמח שבנה השר משה מונטיפיורי. משמאל לשכונה מבנה רחב בעל חמש קומות, בנוי בסגנון ישן במקצת, זהו מלון המלך דוד (King David) שנבנה בתקופת המנדט הבריטי ומאחוריו מציץ המגדל של ימק"א.

נחצה את הכביש בזהירות ונלך לצידה של בריכת השולטן, מימיננו נבחין בסביל - מתקן שתייה שנבנה גם הוא בכספו של השולטן סולימן המפואר. המתקן שימש את אלו שעלו לירושלים והגיעו מכיוון חברון. במרכז הסביל כתובת בערבית המהללת את טוב ליבו ורחמנותו של השולטן שבנה את הסביל. נמשיך ישר כ- 600 מ', ונעלה במדרגות לשכנות שאננים. נשב למרגלותיו של המבנה המאורך, שהיה המבנה הראשון שנבנה עבור תושבי ירושלים היהודים מחוץ לחומות היער העתיקה. שימו לב שגגו של המבנה בנוי בצורת חומה בכדי לשדר תחושת בטחון לתושבים. בתחילה לא היו רבים שהעזו לצאת ולגור מחוץ לחומת העיר העתיקה, אך לאחר מגיפה קשה שפקדה את העיר העתיקה, הבינו היהודים את יתרונותיה של השכונה החדשה שהייתה נקיה ומרווחת, והחלו לאכלס אותה. כיום משמש הבית כמשכן לאומנים מתחומים שונים שבאים ליצור בירושלים.

נמשיך ונעלה עד סוף המדרגות לטחנת הקמח של ימין משה. השכונה כולה נקראת כך על שמו של השר משה מונטיפיורי שהיה יהודי אנגלי שטרח רבות למען יהודים ברחבי העולם. טחנת הקמח כמעט ולא הספיקה לפעול מאחר ועם הקמתה החל השימוש בקיטור לטחינת קמח. בכדי להבין ולו במקצת את גדולתו של מונטיפיורי, אפשר להשמיע במקום את שירו של יהורם גאון על השר משה מוניטפיורי.

מול הטחנה נמצא דגם של הכרכרה ששימשה את מונטיפיורי ואשתו בביקורם בארץ.

מהשכונה הראשונה שנבנתה מחוץ לחומות, נעלה 10 מדרגות עד לכביש בו נפנה ימינה, נמשיך לכיוון מערב 10 דקות, לגן ציבורי בו נמצאה מערכת קבורה מימי בית שני המיוחסת למשפחת הורדוס.

נחצה את הגן ונתחבר לרחוב פאול אמיל בוטה, בו נפנה שמאלה לרחוב דוד המלך. ברחוב דוד המלך, נפנה ימינה ונחצה את הכביש. נפנה שוב שמאלה ברחוב דוד בן שמעון ונתחבר איתו לרחוב אגרון, נחצה את הכביש ליד בית הקברות המוסלמי, במקום בו הייתה בריכת ממילא, נגיע לרחוב הלל. נפנה שמאלה ושוב ימינה בכיכר "מכבי מוצרי", או בשמה הידוע יותר, כיכר החתולות.

הגענו לנחלת שבעה - נפנה ונעלה ברחוב יוסף ריבלין, שהיה אחד ממקימי השכונה, ובאחת הפניות הראשונות נפנה שמאלה אל תוך השכונה הקטנטונת. בניגוד לשאר השכונות שניבנו באותה תקופה מחוץ לחומות, שנבנו בדרך כלל מכספי עשירים עבור עניים כדוגמת משכנות שאננים, או ישיבה שבנתה מחוץ לחומות עבור תלמידיה, נחלת שבעה נבנתה על ידי שבעה חברים כיוזמה פרטית. השכונה חולקה לשבע נחלות צרות כך שלכל אחד מן התושבים תהיה גישה לרחוב יפו המרכזי וכך נבנתה השכונה בצורת משולש שבסיסו ברחוב יפו.

גם בנחלת שבעה לא היו חייהם של התושבים קלים ולקח זמן רב עד שכולם בנו את בתיהם ועברו לגור בשכונה. בסיור בשכונה ניתן להתרשם מהבניה הצפופה ואף להבחין בבורות מים ששימשו בשכונה עד לפני קצת יותר מחמישים שנה. מהסיור בשכונה ניתן להמשיך למדרחוב של נחלת שבעה, נרד לאורכו עד לכיכר החתולות, נחצה שוב את רחוב הלל, ונמשיך ישר לכיוון גן העצמאות, שם ימתין לנו האוטובוס.

דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
  • חציית כבישים - ע"פ חוזר מנכ"ל (והרמזורים...).
  • לשים לב לשתייה ולחבישת כובעים, אפילו אם יש תחושה של טיול "קל".
הוראות הגעה למסלול

הוראות הגעה ברכב לנקודת ההתחלה: מהכניסה לירושלים ממשיכים ישר, עוברים את בניני האומה, וברמזור השני פונים ימינה ל שדרות בן צבי, ברמזור השלישי פונים שמאלה לרחוב רמב"ן. ממשיכים ישר עד לתמרור אין - כניסה, פונים ימינה, ומיד אח"כ שמאלה לכיכר צרפת. בכיכר ממשיכים ישר לרח' אגרון, וברמזור בסוף הרחוב ישר לרח' העמק, האוטובוס עוצר בסוף הרחוב ( לפני הרמזורים), שם נרד ממנו, נחצה בזהירות את הכביש ונעלה במדרגות עד לשער יפו.

הוראות הגעה ברכב לנקודת הסיום: האוטובוס חוזר חזרה מרחוב העמק לרח' אגרון, האוטובוס פונה בפניה הראשונה ימינה, מתחת לגן העצמאות שם הוא יכול לחנות ולהמתין לקבוצה.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים