zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » מצפה משואה - תל גודד

מאפייני המסלול
אזור: ירושלים, הרי ירושלים ושפלת יהודה
רמת קושי: בינוני
גיל מומלץ: כיתות ד' - ו'
אורך המסלול: כ- 4.3 ק"מ
זמן משוער: 6 - 8 שעות
עונות מומלצות: אביב, חורף
המסלול כולל טיפוס בסולמות וחבלים

דירוג הגולשים
הגולשים העניקו למסלול ציון 3 מתוך 5.

oISLnnRntNjyrxUg
a, (neqdy , neqdy , neqdy)


לכל הביקורות
דרג/י את המסלול

שימושי
מצפה משואה - תל גודד
בין השפלה הגבוהה לנמוכה, בין חורש ים תיכוני לחורשות של קק"ל, בין מערות ומחילות מסתור מלפני 2000 שנה ועד בנייה אקולוגית מתקדמת. מסלול מדהים ביופיו בזמן הפריחה.

סימון שבילים: ירוק ושביל ישראל (לבן, כחול, כתום)

נ.צ. התחלה: 1425.1197

רוב המסלול הוא על אותו קו גובה ללא עליות, נתחיל בחורשת אורנים של קק"ל, נעבור לחורש ים תיכוני, נגיע לרמת אבישור ומשם נרד לתל גודד, בו נסיים בביקור במערות המסתור שבו.

את המסלול נתחיל במצפה משואה, הנמצא בראשה של אחת הגבעות המפרידות בין השפלה הגבוהה לנמוכה, במקום שולחנות פיקניק ושירותים "ירוקים" בהם אין צורך להדיח את המים באסלה למערכת הביוב, מפני שלאחר תהליך טיהור הם משמשים להשקיה.

במצפה משואה נוכל לצפות לכיוון מישור החוף וביום טוב נוכל להבחין ממגדלי עזריאלי בת"א ועד לארובות של אשקלון בדרום. מאוד בולט עד כמה הנוף במערב שטוח ומישורי לעומת נוף הגבעות הרכות של השפלה הנמוכה, וההתרוממות החזקה של הרי חברון בה נבחין כאשר נתחיל את המסלול ונפנה מזרחה.

מהמצפה עצמו נלך בצד הכביש דרומה 50 מ', עד לתחילת חורשת האורנים, בה נעקוב אחרי הסימון הירוק, שבהמשכו עובר לחורש ים תיכוני. קל מאוד להעיף מבט מזרחה ולראות בבירור היכן עובר ה"קו הירוק" בין האזורים שניטעו בידי קק"ל עם קום המדינה, לבין האזורים שנותרו בשליטה ירדנית עד מלחמת ששת הימים (1967). הקו עובר כמעט במדויק על קו הגבול, ומעניין לראות בשטח את ההשלכות של נטיעות הימים ההם.

מתוך החורש נצא לאחר כ- 1.5 ק"מ, אל רמת אבישור, בתחילתה נבחין בעץ חרוב ענק המשתרע בצורה משונה ביותר. אפשר לעצור ולנוח בצל החרוב ומשם להמשיך ולחצות את הרמה הקטנה. אם מדובר בשעת בוקר מוקדמת יש סיכוי די טוב לפגוש צבאים, אם הגעתם מאוחר יותר, יש סיכוי די טוב לפגוש את שאריותיה של ארוחת הבוקר של הצבי: גללים בצורה דומה ביותר לשוקולד "קליק", המסודרים ביחד בערמה, שנועדו לשמש כתחנה לסימון הטריטוריה בין הצבאים.

בקצה רמת אבישור לאחר כ- 15 דקות נגיע לח'רבת צורה. הח'רבה מהתקופה הביזנטית, ומלבד עצי החרוב הגדולים, נשתמרו במקום מספר מבנים ובורות מים.

משם נמשיך לכיוון תל גודד בשביל הירוק שנהפך בהמשך לדרך ג'יפים רחבה, מרחק הליכה של כחצי שעה.

מראש התל נרד כ -15 דקות אל פתחי המערות של תל גודד.

במורד התל שתי מערות. הדרומית יותר היא מערכת מסתור (מספר מערות מחוברות זו לזו במחילות צרות) בה ניתן ללכת עד לאולם גדול, ומשם חוזרים חזרה באותה הדרך.

המערה הצפונית קרויה "מערת הלידה" , נכנסים אליה דרך פתח צר מאוד, המסלול מעגלי והיציאה מהצד השני באמצעות סולם.

מן המערות מובילה דרך רחבה לכביש עליו ממתין האוטובוס, מרחק הליכה של 5 דקות.

נ.צ. סיום: 1418.1155

דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
  • כניסה למערות עם פנסים בלבד - אין להיכנס למערות עם נרות.
  • יש לערוך הכנה מדויקת לסיור במערות - אין להיכנס ללא טיול הכנה.
הוראות הגעה למסלול

הוראות הגעה ברכב לנקודת התחלה: מכביש מספר 1 יורדים במחלף שער הגיא, ממשיכים ישר בכביש מס' 38, עוברים את בית שמש, צומת האלה, את צומת הפניה לישובים ליאון, לוזית ועגור, ובצומת הבאה פונים ימינה, לפי השילוט למצפה משואה.

הוראות הגעה ברכב לנקודת סיום: האוטובוס חוזר לכביש מס' 38, וממשיך דרומה לכיוון בית גוברין, לאחר כ -4 ק"מ ישנה התרחבות בצד הכביש, ניתן להבחין מצד ימין בגבעה קטנה ובה פתחי מערות וממנה יורדת דרך עפר עד לאוטובוס, שם מחכה האוטובוס.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים