zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » בתרונות בארי

מאפייני המסלול
אזור: הנגב
רמת קושי: קל
גיל מומלץ: כיתות ד' - ו'
אורך המסלול: כ- 7 ק"מ
זמן משוער: 2.5 - 5 שעות
עונות מומלצות: חורף

דירוג הגולשים
הגולשים העניקו למסלול ציון 1 מתוך 5.


( , )


לכל הביקורות
דרג/י את המסלול

שימושי
בתרונות בארי

נטייל בתוך הנקיקים - הבתרונות - ונראה פריחה מדהימה שלא האמנו שיש כמותה בדרום.
נעקוב אחר התפתחות קיבוץ בארי או שנשמע תכסיסי מלחמה בריטים שלא היינו מאמינים שיעבדו על אף אחד, אבל הם עבדו...

הנגב המערבי נקרא "אסם התבואה של מדינת ישראל" כיוון שכאן מצויים רב שדות החיטה של הארץ.

אנחנו נמצאים במפגש בין מישור החוף, השפלה והנגב. לכן יש כאן גם מפגש של סוגי אקלימים שונים: ים תיכוני, אירנו-טורני (איזור הרים קריר) וסהרו-ערבי (מדברי). השילוב הזה מאפשר שילוב גם של צמחים מהאזורים השונים, וכך קורה שבחורף פורחים כאן למעלה מ- 100 מינים שונים של פרחים!

את המסלול נתחיל בהליכה קצרה על דרך עפר מנ.צ. 10295/09450 לנ.צ. 10255/09480. לאחר כחצי ק"מ נפנה שמאלה לשביל המסומן בכחול ונכנס לתוך שמורת מכתש בארי. השביל חוצה את השמורה לכיוון דרום. זוהי שמורת טבע, לכן על אף שהמכתש מתון ומאפשר הליכה בכל הכיוונים, היצמדו לשביל. בחורף המסלול שופע כמויות אדירות של פרחים ממינים שונים, לכן זו העונה המומלצת. זהו מחזה מרהיב. הביאו עמכם מגדיר פרחים ולמדו את החניכים להשתמש בו. נסו יחדיו לזהות את הפרחים ולקרוא אילו פרטי מידע מעניינים כתובים עליהם במגדיר. אל תתיימרו בפני החניכים להכיר את כל הצמחיה, סביר להניח שבין טיול ההכנה לטיול עצמו יפרחו מינים שונים.

כעבור כ- 4 ק"מ נפנה ימינה לשביל המסומן באדום. נמשיך בו ק"מ וחצי, ואז נפנה לדרך עפר המסומנת בסימון שבילים ירוק. השביל יקח אותנו צפונה. נחצה את הכביש. אמנם זה כביש חקלאי קטן, אך הקפידו להעביר את החניכים בזהירות.

נטפס לפסגה בתוך החרשה הקטנה בה אנחנו נמצאים. בפסגה נמצאת אנדרטה גדולה בצורת האות A. זו יד אנז"ק (Australian & New Zealand Corps) לזכר היחידות האוסטרליות והניו-זילנדיות שלחמו עם הצבא הבריטי במלחמת העולם הראשונה וכבשו את אזור עזה מידי העות'מנים. מהאנדרטה נרד מאה מטר מערבה לעבר הכביש המנדטורי. שם ימתין האוטובוס בנ.צ. 09885/09545

אפשרויות לגיוון המסלול:

  • במקום ללכת ליד אנז"ק אפשר לפנות דרומה דרך מפעלי הגופרית הבריטים אל המסלול הכחול העובר בשמורת הבשור.
  • אפשרות נוספת היא לפנות מערבה לעבר בארי הישנה ולסיים בקיבוץ בארי של היום.
  • אם אתם רוצים להוציא את כל השבט לטיול באזור אפשר לפצל אותם למסלולים השונים וגם ללכת את המסלולים בכיוונים הפוכים כדי להפחית את העומס.
דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
  • רוב המסלול עובר בשמורת טבע, לכן אסור לקטוף את הפרחים למרות הכמויות הגדולות שלהן.
  • במהלך המסלול עוברים על שבילי עפר חקלאיים ועל כביש חקלאי. אמנם אין כאן תנועה ערה, אך שימו לב שהחניכים יורדים מהדרך כאשר עובר רכב.
  • לאורך המסלול אין צל, לכן למרות שנטייל כאן בחורף, יש להקפיד על כובע ושתיה.
הוראות הגעה למסלול

הוראות הגעה ברכב לנקודת ההתחלה: למגיעים מצפון - בכביש החוף נפנה שמאלה (מזרחה) בצומת יד מרדכי. בצומת גבים נפנה ימינה (מערבה) ומיד שמאלה (דרומה) בצומת מפלסים. בצומת סעד נפנה שמאלה ומיד ימינה, ונמשיך דרומה. נחלוף על פני קיבוץ עלומים וכ- 1.8 ק"מ אחרי הכניסה לקיבוץ עלומים נפנה לדרך עפר מימין לכביש (מזרחה). שם נתחיל את הטיול.

הוראות הגעה ברגל לנקודת ההתחלה: נתחיל ללכת על דרך העפר הזו כחצי ק"מ עד שנגיע לשביל הנכנס לשמורת מכתש בארי.

הוראות הגעה ברכב לנקודת הסיום: האוטובוס יחזור צפונה לצומת סעד שם יפנה מערבה, יחלוף על פני קיבוץ נח"ל עוז וכעבור כ- 1.5 ק"מ יפנה דרומה לדרך מנדטורית הסלולה מבטון. כעבור כ- 3.5 ק"מ הכביש מתפצל. יש לנסוע על הדרך השמאלית. ק"מ וחצי אחר כך יגיע לחניון יד אנז"ק.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים