zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » נחל פרצים ארוך, נחל פרצים קצר ומערת הקמח

מאפייני המסלול
אזור: עין גדי ומדבר יהודה
רמת קושי: קל
גיל מומלץ: כיתות כל הגילאים
אורך המסלול: כ- 7 ק"מ
זמן משוער: 4.5 - 5.5 שעות
עונות מומלצות: אביב, קיץ, סתיו, חורף
המסלול כולל טיפוס בסולמות וחבלים

דירוג הגולשים
המסלול טרם דורג על-ידי הגולשים


( , )


לכל הביקורות
דרג/י את המסלול

שימושי
נחל פרצים ארוך, נחל פרצים קצר ומערת הקמח
טיול באדמת החוואר הלבנה במסלול מפותל ועתיר בציורי קיר בצבעי אפור לבן. תוואי השטח נוח ומתאים לטיול לילה לאור ירח

נחל פרצים ארוך

נ.צ. התחלה: 73445/44150

מתחילים במישור עמיעז והולכים בנחל פרצים במגמת ירידה הדרך ברורה ומפותלת לקראת סוף הנחל נפגוש בהתפצלויות נחלים נוספות אין דאגה הכיוון הוא ברור לכיוון שפך הנחל, תוואי הדרך נוח והוא דומה לכל אורכו.

מסלול זה מתאים בעיקר לטיול לילה כאשר בדרך ניתן לעשות הפעלות שונות- סיפורי צ'יזבט, הסוואה בטבע, הליכה בזוגות בשתיקה (מעין פעולת התמזגות עם הטבע), סיפורי כוכבים ושמיים, התמצאות על פי הכוכבים, ניווט לילה ועוד. אין להדליק מדורות בערוץ הנחל משום שזו שמורת טבע.

תופעה מעניינת בנחל היא השכוב שנקרא "וורבות ולמינות". השכבות נראות כמו ציור מלאכותי בצבעי לבן ואפור. נשאלת השאלה, איך זה קרה? מה ההבדל בין שכבות הצבעים? למה הציורים מפותלים? אם כן, השכבות הללו הן כמו ספר היסטוריה שמספר לנו על מה שקרה בתקופת אגם הלשון (ר' פריט מידע על ים המלח). השכבות הלבנות שקעו בתקופת הקיץ והשכבות האפורות בחורף - הצבע האפור הוא אדמת סחף. אם נראה שכבה אפורה עבה נדע שהיה חורף גשום ומשמעותי. אך ניתן לראות כי הצבע השולט הוא לבן, וזאת משום שאופי האזור באותה התקופה היה מדברי ויבש יחסית, כמו היום. אותה תקופה מאופיינת ברעידות אדמה רבות שגרמו לחומר שעדיין לא התקשה לקבל צורות מפותלות ומעניינות.

לאורך המסלול שימו לב איך משתנים אופי הציורים והתדירות בהם הם מופעים, במקומות בהם תראו פחות פיתולים תוכלו להסיק שהמקום היה כנראה רחוק מפעילות של רעידות אדמה.

נ צ. סיום: 72725/44815

אורכו של נחל פרצים ארוך 7 ק"מ, כ- 4.5-5.5 שעות הליכה.

 

נחל פרצים קצר

נ.צ. התחלה: 72445/44150

מתחילים במישור עמיעז יורדים לכיוון הנחל כאשר בדרך יש ערוצונים קטנים בהם ניתן למצוא צל, המסלול אורך כ- שלוש מאות מטרים עד לשלט המפנה למערת הקמח. המערה חשוכה לחלוטין ורצוי ללכת בחשכה ולהיעזר בקירות המערה ובחברי הקבוצה (יש ללכת בטור ולאחוז אחד בשני).

רצוי שלמדריך ולמאסף יהיה פנס למקרה הצורך כמו כן אין להדליק נרות במערה מאחר והדבר מזהם אותה. לאורך המערה רצוי לעצור כדי לוודא שכולם בסדר ולספר צ'יזבטים, או לנצל את ההד להשמעת שיר, נגינה או קטע קריאה (העצירה אינה מומלצת במקרה שיש עומס במסלול).

בסוף המערה מגיעים לחלק האחרון שדורש עלייה קצרה מאוד (בערך חמש דקות) ומאומצת לכיוון הרכבים. יש לנצל זמן זה (או לפני הכניסה למערה) ולהזהיר - לא לעלות ל"גשרים" העשויים חוואר הנמצאים בסוף העלייה. מאוד מפתה לעלות ולהביט מלמעלה על החברים שיוצאים, הדבר מסוכן מאחר וקיימת סכנת התמוטטות. כמו כן יש גדר שאסור לעבור אותה.

נ.צ. סיום: 72500/44185 (מערת הקמח) אורכו של נחל פרצים קצר פחות מקילומטר, כ- 1-2 שעות הליכה.

אפשרויות לגיוון המסלול:

  • במישור עמיעז ישנו חניון לילה נוח (שאינו כולל שירותים, גישה לחשמל וכו').
  • ניתן לשלב בין המסלול בהר סדום למסלול בנחל פרצים וכך גם לדרג את העומס.
דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
  • את שני המסלולים ניתן לעשות בלילה וביום.
  • המסלול הארוך כולל את הקצר אך אם עושים את המסלול הזה בלילה חל איסור להיכנס למערה (ראה חוזר מנכ"ל).
  • בסוף המערה יש להזהיר את המטיילים לא לעלות ל"גשרים" העשויים חוואר הנמצאים בסוף העלייה.
  • מאוד מפתה לעלות ולהביט מלמעלה על החברים שיוצאים, אך הדבר אסור מאחר וקיימת סכנת התמוטטות. כמו כן יש גדר שאסור לעבור אותה.רצוי להעמיד אדם שימנע את הגישה לשם.
  • אם מתכננים להיכנס למערה, יש לוודא מראש שלא יוצאים למסלול חניכים קלסטרופובים או כאלה שמפחדים בתנאי המערה (חושך וכו').
  • המסלול פתוח לטיולי ג'יפים לכן יש להיזהר במקומות מפותלים וצרים בנחל.
  • אם ירדו גשמים לפני כן הנסיעה בדרך הרכב בלתי אפשרית. יש לבדוק זאת מראש.
  • אין להדליק מדורות בערוץ הנחל משום שזו שמורת טבע.
הוראות הגעה למסלול

הוראות הגעה ברכב לנקודת ההתחלה: נוסעים על כביש ערד ים המלח מסיימים את הירידות ופונים ימינה לכיוון ים המלח לאחר מכן עוברים תחנת דלק וממשיכים עם הכביש (הכביש לכיוון אילת) - למעשה נוסעים לאורך ים המלח ממזרח והר סדום ממערב בדרך ישנו שלט המצביע על ניצב המלח "אשת לוט" ליד יש מחצבה ישנה, חולפים על פני מבנים ישנים הנראים נמוכים אלו מפעלי ים המלח הישנים ואחרי כן נראה את מפעלי ים המלח ובצד ימין ישנו שלט לכיוון נחל פרצים, הר סדום ומישור עמיעז נפנה לדרך רכב זו, סימון שבילים אדום, וניסע בה עד שנגיע לפיצול אדום כחול אנו נמשיך באדום- נפנה שמאלה עד לפיצול נוסף אדום שחור כחול נפנה שוב לאדום- ימינה ונמשיך עד לשלט הירוק משם מתחיל המסלול הרגלי.

הוראות הגעה ברכב לנקודת הסיום של המסלול הקצר: מכוונים את הרכבים להמשיך באותה הדרך ולעצור ליד הגדר.

הוראות הגעה ברכב לנקודת הסיום של המסלול הארוך: המסלול מסתיים בקצה הדרומי של הר סדום- יוצאים ממישור עמיעז פונים שמאלה ונוסעים לאורך הר סדום עד שמגיעם לקצהו ישנן בריכות אגירה ליד ושלט עם סימון שבילים אדום.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים