zofim.org.il
  
 


 
דף הבית » גרעין קקל - צופים » ארכיון הכתבות » כתבה: מחנה קיץ - על מה כל הרעש???

תמונה קטנה מחנה קיץ - על מה כל הרעש??? פורסם על ידי ענבר
בתאריך 10/7/2011
בכתבה זו צפו 9118 גולשים

שכב"גיסטים יקרים שלום,
עוד מעט כולנו נצא בהתרגשות לקראת המפעל הכי כיף של השנה - מחנה הקיץ!

רגע לפני שאנחנו אורזים את התיקים ויוצאים למחנה, אני רוצה לדבר איתכם על נושא שנמצא ממש מול העיניים, אפשר להגיד שגם באוזניים של כולנו...
חשבתם פעם כמה אור וכמה רעש מחנה הקיץ שלנו עושה?
האם הרעש והאור שבמחנה מפריעים ליער, לסביבה בה מתקיים המחנה?
היום אני בוגרת התנועה, ש"שינית בקק"ל, אבל רק לפני שנה, הייתי שכב"גיסטית כמוכם ואני מודה, לא הקדשתי יותר מידי זמן לשאלות האלו, למחשבה על היער והסביבה בה קורה המחנה. העיקר היה מבנים, הדרכה, חניכים והכיף שלנו.
בדיוק בגלל זה אני רוצה להעלות בפניכם את הנושא.

מה זה מחנה קיץ בלי השירים האהובים עלינו שמתנגנים ברקע ומשפרים את אווירת המחנה? איך אפשר לצאת למחנה קיץ בלי "שיר מחנה" שכל החניכים ושכב"ג כבר יודעים כל מילה בעל פה ולשמוע אותו שוב ושוב מההשכמה ועד שנרדמים? ומה זה מחנה בלי אותם שירים של שבטים אחרים בהנהגה, שכולנו יודעים לזמזם?
שלא נדבר על ימי החלוץ, בהם אנחנו מרגישים שהשירים ברקע הם מצרך הכרחי לאווירה כייפית וטובה?!
שמתם פעם לב כמה אור מחנה קיץ אחד מפיץ?? נכון, לתאורת המחנה יש תפקיד בטיחותי חשוב ומשמעותי, אבל מעבר לאור ההכרחי כדי לשמור על בטיחותנו, אפשר להפחית קצת את השימוש בחשמל... כמה גנרטורים נדרשים כדי לספק את כל החשמל שמחנה צורך וכמה כל זה פוגע בסביבה?!

איך שלא נסתכל על זה - מחנה קיץ מפריע ופוגע בסביבה בה הוא מתקיים: הרעש שמופק מהרמקולים של כל שבט – כל שבט מנסה להתגבר על שאר הרעש במחנה, וכמובן שככל שהמוסיקה חזקה יותר, סימן שהשבט יותר טוב (?!), האור במחנה - אשר ברוב המקרים מופק כל יום ויום למשך כל שעות היממה.
כשאנחנו נמצאים במחנה, אנחנו מרגישים באיזשהו "פסק זמן" מהחיים הרגילים שלנו, אבל חשוב שנזכור שממש בקרבת היער, יש ישובים, קיבוצים וערים שבהם החיים ממשיכים כרגיל ולא בטוח שלתושבי אותם המקומות נעים להתעורר בשעות הבוקר לקול (חזק מאד!) של עשרות מערכות הגברה אשר לא מפסיקות את פעילותן במשך שעות רבות. חוץ מבני אדם החיים בקרבת היער, כדאי שנזכור שהיער הוא בית גידול של בעלי חיים שונים, אשר שגרת חייהם נפגעת מאד בזמן שאנו במחנה. גורמים רבים מביאים לפגיעה בבית הגידול של בעלי החיים ובבעלי החיים עצמם, אבל אם נתרכז בעניין האור שבמחנה, יש לכך השפעה המשבשת לבעלי החיים את "השעון הביולוגי" (כבר הרבה פחות ברור מתי "לילה" כשהכל מואר כל הזמן...), היכולת להשיג מזון וכו'.

שלא תבינו לא נכון- מחנה קיץ זה מפעל אדיר בעל ערכים חשובים מאוד! ככל שנצא יותר מהבית, נבלה בטבע, נהנה, נעביר פעולות, נכיר את היער בו אנו נמצאים ונחייה במחנה קיץ - יותר טוב.
אז מה? צריך לוותר על המוזיקה והאור שחשובים ומספקים לנו אווירה ובטיחות? ממש לא!
הדבר הראשון שצריך לעשות הוא להיות מודעים לנושא. חשוב שאתם תהיו מודעים לעניין ותעבירו את זה הלאה לחניכים שלכם, לשאר חברי שכב"ג, להורים המלווים ולכל מי שמוכן להקשיב.

<

פרסם כתבה »


תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 1 תגובות | הוספת תגובה


1. לגבי התאורה
נכתב על ידי יוני גטהון משבט שני"ר בתאריך 15/7/2011 בשעה 18:47